Eden to po polsku Raj

Co wiecie o kraju Mormonów?

My też nie wiedzieliśmy zbyt wiele przed przyjazdem tutaj. Początkowo wizualizowaliśmy go sobie jako wielkie, puste przestrzenie, bezkresną prerię i stada krów pasących się aż po horyzont. Podczas pobytu w Stanach kilka lat temu okazało się jednak, że Utah jest krainą pagórków, wzgórz i całkiem sporych gór. A przynajmniej jej część północna. Większość terytorium Utah leży na wysokościach naszych Bieszczad i powyżej. Niektóre pasma górskie są wyższe niż nasze Tatry, a tutejsze kurorty narciarskie słyną z doskonale przygotowanych tras. W całym stanie ludność nie przekracza 3,5 miliona osób. A należy pamiętać, że Utah zajmuje blisko 220 tys km kwadratowych powierzchni, czyli około 70% powierzchni Polski.

Mormońscy osadnicy przybyli na te tereny pod koniec XIX wieku. W roku 1850 było ich około dwóch tysięcy. Mormoni to odłam chrześcijaństwa – tzw. Kościół Jezusa Chrystusa i Świętych w Dniach Ostatnich, którego założycielem był niejaki Joseph Smith. W połowie XIX wieku doznał objawień, które zawarł w specjalnej Księdze Mormona, którą wyznawcy kościoła traktują na równi z Biblią. Objawienia te Smith otrzymał w postaci jakiś pism prosto od Boga i przetłumaczył je na angielski. Podobno ze staroegipskiego. Objawienia dotyczyły historii ludów, które przywędrowały na kontynent amerykański po wymieszaniu języków przy wieży Babel. Dla przykładu, Księga Mormona przedstawia rdzennych Indian amerykańskich jako potomków zaginionych pokoleń ludów Izraela. Oczywiście tych gorszego sortu… 😉

Pan Smith był również gorliwym wyznawcą poligamii, a niektóre źródła mówią nawet o posiadaniu przez niego 33 żon, z czego najmłodsza, w momencie ślubu miała zaledwie 14 lat. Obecnie główną różnicą pomiędzy wiarą mormońską i chrześcijańską jest łamanie przez tych pierwszych, dogmatu proroków. Mormoni głoszą, że kierujący ich kościołem są obecnie żyjącymi prorokami, a ich aktualne kazania są efektem komunikacji z Bogiem. Mormoni bardzo szanują ludzi niezależnie od ich pochodzenia, wyznania czy nawet poziomu prawości czy wiary. Według nich, wszyscy ludzie są w sensie dosłownym synami i córkami Boga. Głoszą jednak również inne, znacznie bardziej kontrowersyjne dla nas poglądy, np. że Jezus był bratem Lucyfera, a czarny kolor skóry jest karą za grzechy. Do wiary mormońskiej przyznaje się ponad połowa mieszkańców stanu.

Większość obywateli Utah żyje w tutejszym „trójmieście” czyli kompleksie miast Salt Lake – Ogden – Provo. W zdecydowanej większości są to ludzie o białym kolorze skóry, którzy wciąż hołdują wartościom ojców założycieli swojego stanu. No, może za wyjątkiem owej poligamii, choć widok wielodzietnych rodzin jest tu na porządku dziennym. Alkohol wysokoprocentowy jest tu ściśle reglamentowany i dozwolony w sprzedaży tylko w specjalnych sklepach. Nawet piwo sprzedawane w popularnych sieciach handlowych ma mniej procent niż ich odpowiedniki w Kalifornii czy też innych stanach. Myliłby się jednak ten, kto sądziłby, że Utah jest stanem „zacofanym”. Na pierwszy rzut oka nie widać dużej różnicy pomiędzy miasteczkiem w Utah i w Kalifornii. Małżeństwa osób tej samej płci zalegalizowano tu w 2010 roku. A 5% podatku od osób fizycznych stanowi dobry „wabik” na chcących się tu osiedlić, nowych obywateli stanu. Więc jak na dość konserwatywny stan, obywatele Utah cieszą się względną wolnością i dobrobytem.

Jednymi z tych, którzy postanowili skorzystać z uroków górskich klimatów Utah byli nasi gospodarze na kilka kolejnych dni. Mieszkają w miasteczku – Eden. A Eden to po polsku Raj. 😉

Wyruszyliśmy na trekking po okolicznych wzgórzach i kąpać się w górskich jeziorach. I wiecie co? Tu rzeczywiście jest jak w raju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s