Enklawa Penang – koniec trasy

Pożegnaliśmy gościnnych Jean i Kenny’ego oraz ich dwie urocze córeczki. Nasze pociechy znalazły sobie kumpele do zabawy i nie chciały się z nimi rozstawać, ale czas nas gonił, a Penang czekał.

Penang jest wyspą i prowincją zarazem, która jako jedyna w Malezji jest rządzona przez partię Chińczyków opozycyjną do rządu centralnego składającego się głównie z Malajów. Nie przeszkadza to jednak w osiąganiu ponadprzeciętnych wyników gospodarczych i byciu płatnikiem netto do budżetu kraju. Wygrane wybory były możliwe dzięki chińskiej większości zamieszkującej wyspę. Na Penang bowiem proporcje rasowe są odwrócone względem półwyspu i to Malajowie stanowią mniejszość (ok. 25% ludności).

Z Kuala Kedah pojechaliśmy na Penang autobusem. Trasa była dośc krótka, jakieś 2 godziny, a bilety nie kosztowały więcej niż kilkanaście RMY od osoby. Ponieważ jednak nasz autobus kończył trasę w Butterworth, miejscowości leżącej jeszcze na półwyspie, to musieliśmy zorganizować sobie jakiś transport na wyspę. Dlatego też w Butterworth załapaliśmy się na prom, który za półtorej RMY w ciągu ok. pół godziny dowiózł nas do stolicy stanu Penang – Georgetown. Przez to niestety nie udało się nam przejechać jednym z najdłuższych na świecie mostów łączących wyspę z lądem stałym, który liczy sobie 13 500 m długości.

Penang był dla nas ostatnim etapem podróży dlatego tez pozwoliliśmy sobie zafundować sobie odrobinę luksusu. Wynajęliśmy na ostatnie 3 dni najlepszy hotel na jaki nas było stać. Zamieszkaliśmy w hotelu Bayview Beach, który zaoferował nam iście królewski wypoczynek. Całymi dniami siedzieliśmy na basenie i czytaliśmy książki. Wieczorami chodziliśmy na hinduskie jedzenie do knajpy naprzeciwko hotelu i na masaże za 50 RMY (godzinny masaż całego ciała). Ładowaliśmy baterie przed powrotem do naszej rzeczywistości obmyślając już kolejne kierunki naszych wypraw.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s