Chiński Nowy Rok w Malezji

Pobyt na Langkawi zakończył się szybciej niż byśmy chcieli. Musieliśmy jechać dalej i zostawić za sobą niezły hotel, niezłe jedzenie, oraz tani alkohol w strefie wolnocłowej. Umówiliśmy się bowiem z naszymi gospodarzami z Couchsurfing, że dotrzemy do ich domu w Kuala Kedah około godzin wczesno południowych. Najpierw jednak musieliśmy uporać się ze stresem związanym z potencjalnym brakiem biletów na promy powrotne z wyspy na półwysep. Malezyjczycy masowo bowiem opuszczali Langkawi po kilku dniach świętowania Chińskiego Nowego Roku. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzanie aktualnego stopnia zajętości promów na specjalnej stronie.

Chiński Nowy Rok to nic innego niż Święto Wiosny, które tradycyjnie trwa 15 dni. Zaczyna się, gdy cała rodzina przystępuje do generalnych porządków w domu, celem wygnania zeń złych duchów. Tego dnia spożywają oni tradycyjnie słodką zupę ryżową zwaną laba.

23 dnia ostatniego miesiąca roku uroczyście żegna się Zao Jun – domowego boga kuchni, który odchodzi zdać raport przed najwyższym bóstwem chińskim, Yu Huang czyli Nefrytowym Cesarzem. Wieczorem tego dnia w domu gospodarze jedą sutą wieczerzę złożoną ze słodkich dań, a usta posążku Zao Jun smaruje się miodem po to, aby szeptał Yu Huang tylko dobre (słodkie) rzeczy. Dopiero następnego dnia, gdy Nefrytowy Cesarz nasłuchał się  już słodkich słówek od boga ogniska domowego, rozpoczynają się przygotowania do święta czyli zakupy, przygotowywanie prezentów, a także oklejanie drzwi wejściowych kolorowymi obrazkami. Chińczycy, dla których hazard jest „narodowym sportem” starają się również oddać w tych dniach swoje długi.

Najważniejszym dniem jest dla Chińczyków wigilia Nowego Roku. Od rana cała rodzina bierze udział w przygotowywaniu posiłków, a głównym daniem są pierożki jiaozi. Chińczycy spędzają Nowy Rok w domu, w gronie rodzinnym. W tym dniu wręczają sobie nawzajem prezenty. W dobrym tonie jest obdarowywanie wszystkich słodyczami lub małymi czerownymi kopertami z małymi (lub większymi) kwotami pieniędzy. Aby odstraszyć złe duchy, po zmroku odbywają się pokazy sztucznych ogni, a dzieciaki ganiają i rzucają petardy, które wybuchają z głośnych hukiem. Następnie tradycyja nakazuje złożenie ofiary na domowym ołtarzyku poświęconym przodkom i zasiada się do wspólnej kolacji. Rodzina spędza czas przy stole nawet do rana grając przy tym w różne gry.

O świcie Nowego Roku gospodarz domu zdejmuje znad drzwi obrazki nianhua i ponownie składa się ofiary przodkom. Później wszyscy wychodzą na ulice miast, gdzie odbywają się tradycyjne tańce lwów. Kulminacyjnym elementem świętowania jest korowód ludzi niosących wyobrażenie smoka. Zabawy uliczne trwają do późnych godzin nocnych.

Obchody kończą się po dwóch tygodniach Świętem Latarni, podczas którego Chińczycy puszczają w powietrze tysiące lampionów.

My nie zdążyliśmy zobaczyć Święta Latarni. W tym dniu mieliśmy samolot powrotny do domu. Niemniej jednak mieliśmy okazję, w domu naszych gospodarzy, zjeść tradycyjny posiłek, rzucać petardami i wysłuchać tych pasjonujących historii nt. Chińskiego Nowego Roku.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s