Kostaryka – najszczęśliwsze państwo na świecie

W trakcie zjazdów poznaliśmy Pana Ryszarda Korytowskiego – Polaka, który przeprowadził się do Kostaryki i wybudował swój hotelik w miejscowości Grecia. Pan Ryszard serdecznie zaprasza wszystkich turystów z Polski choć obecnie największy odsetek odwiedzających go gości to Amerykanie. Twierdzi, że popyt na usługi turystyczne w Kostaryce wciąż rośnie, a on sam w ubiegłym roku miał tylko dwa dni bez turystów. Podobno kolejne dwie rodziny z naszego kraju chcą osiedlić się gdzieś w okolicy.

Tego typu spotkania zawsze wywołują u nas dyskusje. Czy my też moglibyśmy? Czy chcielibyśmy? Czy potrafilibyśmy? Czy nasze dzieci byłyby zadowolone?

Ciężko jest dać jednoznaczną odpowiedź. I pewnie odpowiedź zależy w dużej mierze od osoby i postrzegania danej lokalizacji.

Kostaryka przypomina mi Niemcy Ameryki Środkowej ztym, że znacząco mniejszych rozmiarów.Kostaryka liczy bowiem tylko około 4,5 mln mieszkańców. Dlatego też sami o sobie Kostarykańczycy mówią „Los Ticos” czyli „Malutcy”. Wszystko tu jest lepiej zorganizowane, bardziej czyste i poukładane niż w innych krajach tego regionu. Ludzie żyją zauważalnie bardziej dostatnio i zauważalnie są z tego powodu bardziej szczęśliwi. W badaniu najbardziej zadowolonych z życia obywateli państw świata Kostarykańczycy przez ostatnie dwa lata zajmowali pierwsze miejsce. Jeśli dodamy do tego aktualne sukcesy kostarykańskiej drużyny narodowej w piłce nożnej odnoszone na Mundialu, to jestem pewien, że i w tym roku Kostarykańczycy zgarną pierwsze miejsce w rankingu najszczęśliwszych narodów świata.

Wszechobecne hasło „Pura Vida” czyli „Czyste życie” (rozumiane bardziej jako „Proste życie”) nie jest tylko zwykłym hasłem reklamowym tego kraju wydrukowanym na plakatach i w folderach dla turystów. Hasło określa podejście tych ludzi do życia.

Największą różnicą pomiędzy Polakami, a Kostarykańczykami jest to, że oni są zadowoleni z życia. Rozmawiając zarówno z taksówkarzem, sklepikarzem, hotelarzem, przewodnikiem w parku, czy ochroniarzem odnosi się wrażenie, że nie mają większych problemów. A właściwie to mają problemy, ale się na nie nie skarżą. Nie narzekają na polityków, ceny benzyny, podatki, czy infrakstrukturę drogową. Cieszą się tym, co mają. I są bardzo dumni z bycia Kostarykańczykami.

Pura Vida

Kostaryka nie ma armii. Zlikwidowali ją już jakiś czas temu, ponieważ postanowili być krajem neutralnym, a wojsko kosztowało ich mnóstwo pieniędzy. Poza tym, przy cztero i pół milionowym kraju ciężko było utrzymywać armię, która rzeczywiście potrafiłaby się w razie czego przeciwstawić większym sąsiadom. Na razie sytuacja geopolityczna Kostaryki jest jak najbardziej spokojna. Od północy graniczy ona z Nikaraguą, a od południa z Panamą. Oba te kraje są w zasadzie kontrolowane przez Stany Zjednoczone, więc Kostaryka wydaje się być bezpieczną oazą. To powoduje, że Amerykanie bardzo często wybierają Kostarykę zarówno jako kierunek swoich wakacji, jak i miejsce na spędzenie emerytury. Podobno nawet mają oni jakieś specjalne ułatwienia przy zakupie ziemi. Polacy, jak pokazuje przykład Pana Ryszarda, też mogą to kupować tu ziemię i się osiedlać. Dlatego też pewnie przez jakiś czas sprawa przeprowadzki do Kostaryki będzie się przewijała w naszych rodzinnych rozmowach.

I jedyne czego by mi chyba tu brakowało, to zimy, śniegu i możliwości jazdy na snowboardzie.

Reklamy

3 myśli w temacie “Kostaryka – najszczęśliwsze państwo na świecie

  1. Izz pisze:

    ja też, ja też bym chciała tam mieszkać 🙂
    i jeśli miałabym być zadowolona z życia (bo przecież nastawienie do życia się udziela) to tylko jeszcze bardziej mnie przekonuje do tego pomysłu 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s