Planowanie podróży (Panama i Kostaryka) – część 1

Rozpoczęliśmy proces planowania kolejnej podróży. Co prawda do naszej wyprawy mamy jeszcze blisko pół roku, ale podróż z trójką małych dzieci wymaga zapoznania się z realiami panującymi w danym kraju, wyborem (przybliżonym) trasy, zaplanowaniem budżetu podróży, oraz rezerwacją kilku miejsc.

Zazwyczaj na początek zabieramy się za:

  1. ustalenie najważniejszych zaleceń zdrowotnych (np. szczepienia),
  2. zaplanowanie trasy (wybieramy miejsca do odwiedzenia),
  3. porównanie kosztów życia pomiędzy Polską i danym krajem.

Jeśli chodzi o szczepienia to sprawdziliśmy zalecane szczepienia na portalu http://www.szczepieniadlapodrozujacych.pl/ Panama i Kostaryka raczej nie wymagają specjalnych szczepień niemniej jednak zalecane są szczepienia przeciwko: żółtaczce, durowi brzusznemu, tężcowi, błonicy i profilaktyka antymalaryczna. Do tego tematu pewnie jeszcze wrócimy na łamach tego bloga.

Trasę planujemy czytając blogi podróżnicze, rozmawiając ze znajomymi, czy też oglądając mapki biur podróży. Kupujemy również przewodniki Lonely Planet z serii „On A Shoestring”. Z ostatniej wyprawy do Hondurasu i Gwatemali pozostał nam co prawda przewodnik „Central America On a Shoestring”, ale data jego wydania to 1997 rok! Od tego czasu sporo się zmieniło, więc rozważamy zaopatrzenie się w… czytnik e-booków i ściągnięcie sobie wybranych rozdziałów tego przewodnika dotyczących tylko Panamy i Kostaryki. Lonely Planet umożliwia obecnie zakup pojedynczych rozdziałów swojego przewodnika na czytnik e-booków. http://shop.lonelyplanet.com/central-america/central-america-on-a-shoestring-8/ Mam nadzieję, że w ten sposób unikniemy wożenia kilku…nastu (?) ciężkich książek. Z drugiej jednak strony zastanawiam się nad bezpieczeństwem spacerowania z czytnikiem e-booków po ulicy? Decyzję o wykorzystaniu czytnika e-booków podejmiemy po zapoznaniu się z opiniami osób, które podróżowały po tamtych rejonach.

Koszty porównujemy za pomocą internetowych porównywarek kosztów życia. Można na przykład użyć: http://www.numbeo.com/cost-of-living/comparison.jsp Na pierwszy ogień idzie Panama. Wygląda na to, że droższa jest żywność, natomiast tańsze są ubrania i transport. Może pojedziemy z pustymi walizkami? Może warto będzie wypożyczyć na miejscu auto?

Zbieranie informacji jest żmudnym zajęciem, ale daje również dużo satysfakcji. Można przecież rozpocząć swoją wyprawę o kilka miesięcy wcześniej.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s