Podróżny słowniczek języka chińskiego

Chiński jest najbardziej popularnym językiem na świecie. Szacuje się, że językiem tym posługuje się 1,2 mld ludzi. Oficjalnym standardem języka mówionego jest mandaryński. Tą odmianą posługuje się 845 mln osób. Oprócz tego, istnieje jeszcze kilka dialektów: Jin, Wu, Hui, Gan, Xian, Min, Hakka, Yue, Ping i niezliczona ilość dialektów lokalnych.

Taka różnorodność tworzyła wiele problemów w tak ogromnym państwie. Dlatego też w latach 50-tych został opracowany język standardowy (dialekt mandaryński), który od tego czasu stał się oficjalnym językiem Chińskiej Republiki Ludowej. Język ten posiada 4 tony. To znaczy, że to samo słowo może mieć dwa różne znaczenia jeśli będzie wypowiedziane różnym tonem. Cyfra „osiem” brzmi identycznie jak „bogactwo, rozkwit lub wzrost”. Dlatego też Olimpiada w Pekinie rozpoczynała się 08.08.2008 roku, najbardziej prestiżowe hotele mają adresy pod numerami 8, a najbardziej rozchwytywane numery telefonów to re z cyfrą 8. Z kolei cyfra „cztery” brzmi tak samo jak słowo „śmierć”.

Dzięki naszej nowej znajomej – Anio z Xian, którą poznaliśmy przez Internet przygotowaliśmy krótki słowniczek, który mamy nadzieję pomoże nam przetrwać w tym fascynującym kraju.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s